Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
До переліку витрат, дозволених до включення до податкової знижки відповідно до п.п. 166.3.4 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), включається сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення та/або особи, над якою встановлено опіку чи піклування, або яку влаштовано до прийомної сім’ї, дитячого будинку сімейного типу, якщо такого платника податку призначено відповідно опікуном, піклувальником, прийомним батьком, прийомною матір’ю, батьком-вихователем, матір’ю-вихователькою, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань, виробів медичного призначення для індивідуального користування осіб з інвалідністю), а також суму коштів, сплачених платником податку, визнаним в установленому порядку особою з інвалідністю, на користь протезно-ортопедичних підприємств, реабілітаційних закладів для компенсації вартості платних послуг з реабілітації, технічних та інших засобів реабілітації, наданих такому платнику податку або його дитині з інвалідністю у розмірах, що не перекриваються виплатами з фондів загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування, крім:
а) косметичного лікування або косметичної хірургії, включаючи косметичне протезування, не пов’язаних з медичними показаннями, водолікування та геліотерапії, не пов’язаних з лікуванням хронічних захворювань;
б) протезування зубів з використанням дорогоцінних металів, порцеляни та гальванопластики;
в) абортів (крім абортів, які проводяться за медичними показаннями або коли вагітність стала наслідком зґвалтування);
г) операцій із зміни статі;
ґ) лікування венеричних захворювань (крім СНІДу та венеричних захворювань, причиною яких є побутове зараження або зґвалтування);
д) лікування тютюнової чи алкогольної залежності;
е) придбання ліків, медичних засобів та пристосувань, оплати вартості медичних послуг, які не включено до переліку життєво необхідних, затвердженого Кабінетом Міністрів України. Пунктом 1 розд. ХІХ «Прикінцеві положення» ПКУ встановлено, що п.п. 166.3.4 п. 166.3 ст. 166 ПКУ набирає чинності з 01 січня року, наступного за роком, у якому набере чинність закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування.
Станом на 01 січня 2026 року закон про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування чинності не набрав, тому податкова знижка по витратах, понесених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена сім’ї першого ступеня споріднення (п.п. 166.3.4 п. 166.3 ст. 166 ПКУ), за наслідками 2025 року платникам не надається.
Комментарии: 0
| Оставить комментарий
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що відповідно до п. 4 Порядку підготовки здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії та доктора наук у закладах вищої освіти (наукових установах), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 2016 року № 261 (далі – Порядок № 261) підготовка осіб в аспірантурі (ад’юнктурі) та докторантурі здійснюється за рахунок видатків державного бюджету у державних закладах (державне замовлення) та за рахунок видатків місцевих бюджетів у комунальних закладах (регіональне замовлення); за рахунок коштів фізичних (юридичних) осіб (на умовах контракту, зокрема, за кошти грантів, які отримав заклад на проведення наукових досліджень, за якими передбачається підготовка здобувачів вищої освіти ступеня доктора філософії або здобувачів наукового ступеня доктора наук).
Для підготовки в докторантурі до закладу вступають особи, які мають ступінь доктора філософії (науковий ступінь кандидата наук), наукові досягнення, що потребують завершення або оформлення у вигляді дисертації (наукової доповіді), та не менше половини наукових публікацій за темою дисертації (наукової доповіді) від кількості, визначеної МОН, що відповідають вимогам, встановленим МОН, у наукових періодичних виданнях за відповідним напрямом досліджень (п. 41 Порядок № 261).
До аспірантури (ад’юнктури) на конкурсній основі приймається особа, яка подає для вступу до закладу для підготовки в аспірантурі (ад’юнктурі) диплом, що є еквівалентним диплому магістра і виданий іноземним закладом вищої освіти, проходить вступні випробування нарівні з іншими особами (п. 16 Порядок № 261).
Згідно з п. 11 Порядку № 261 здобувачі можуть брати участь у конкурсах на отримання грантової підтримки наукових досліджень та стипендій, заснованих на честь видатних діячів науки, освіти, культури, громадських діячів, а також заснованих Президентом України, Кабінетом Міністрів України, державними чи недержавними органами, підприємствами, установами чи організаціями.
Підпунктом 165.1.26 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) передбачено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) не включається сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, але не вище ніж сума, визначена в абзаці першому п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ.
Разом з тим, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника ПДФО включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ (п.п. 164.2.20 164.2 ст. 164 ПКУ).
Враховуючи викладене, стипендія, яка виплачується докторантам, підлягає оподаткуванню ПДФО.
Комментарии: 0
| Оставить комментарий
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє, що згідно з п. 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (із змінами) (далі – Постанова № 1165) питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника ПДВ з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника ПДВ, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Інформація та копії документів у вигляді Повідомлення про подання інформації та копій документів щодо невідповідності платника податку ризиковості (далі – Повідомлення) подаються платником податку до ДПС в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з урахуванням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06.06.2017 № 557 (із змінами).
За результатами розгляду інформації та копій документів протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник ПДВ отримує в електронному кабінеті у день його прийняття.
Платник податку не обмежений у кількості разів для подання Повідомлення на розгляд комісії регіонального рівня у разі, якщо він не скористався процедурою адміністративного оскарження.
Механізм адміністративного оскарження рішення комісії регіонального рівня про відповідність критеріям ризиковості платника податку визначено Порядком розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, який затверджено Постановою № 1165.
Комментарии: 0
| Оставить комментарий
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що відповідно до п. 59.3 ст. 59 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов’язання.
Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов’язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов’язань у встановлені ПКУ строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПКУ).
Згідно з п. 59.1 ст. 59 ПКУ у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Податкова вимога не надсилається (не вручається), а заходи, спрямовані на погашення (стягнення) податкового боргу, не застосовуються, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує ста вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Строк давності, визначений п. 102.4 ст. 102 ПКУ для стягнення податкового боргу, у такому випадку розпочинається не раніше дня виникнення податкового боргу у сумі, що перевищує сто вісімдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Комментарии: 0
| Оставить комментарий
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Платник ПДВ має право подати до контролюючого органу таблицю даних платника податку на додану вартість (далі – Таблиця) за встановленою формою (додаток 5) (п.12 Порядку № 1165).
У Таблиці зазначаються:
- види економічної діяльності відповідно до КВЕД;
- коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником ПДВ, ввозяться на митну територію України;
- коди послуг згідно з ДКПП, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (п. 13 Порядку № 1165).
У разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування (далі – ПН/РК) визначено, що ПН/РК відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, зокрема, якщо у ПН/РК відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з ДКПП, які зазначені у Таблиці, врахованій контролюючим органом, реєстрація таких ПН/РК не зупиняється в Єдиному реєстрі податкових накладних (п. 4 Порядку № 1165).
При цьому Порядком № 1165 не визначено заповнення в Таблиці кодів товарів згідно з УКТЗЕД та кодів послуг згідно з ДКПП, що придбаваються (отримуються) платником податку в залежності від статусу постачальника.
Отже, якщо товари/послуги придбаваються (отримуються) у особи, яка не зареєстрована платником ПДВ, їх коди, визначені згідно з УКТЗЕД та ДКПП підлягають заповненню у Таблиці.
Довідково:
Порядок № 1165 – Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (із змінами);.
ДКПП – Державний класифікатор продукції та послуг ДК 016:2010, затверджений наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 № 457 (із змінами).
Комментарии: 0
| Оставить комментарий
Протягом січня – квітня 2026 року платники Дніпропетровської спрямували до загального фонду державного бюджету майже 6,1 млн грн частини чистого прибутку. Надходження порівняно з січнем – квітнем 2025 року збільшились на понад 1,7 млн грн, або на 39,7 відсотка.
Повідомляємо. Основна частина форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 12.01.2021 № 4 (із змінами) (далі – Розрахунок), передбачає, зокрема, заповнення рядка 01 «Обсяг чистого прибутку (доходу)».
Для визначення обсягу чистого прибутку (доходу) (рядок 01 Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку), враховуються наступні показники:
сума чистого фінансового результату (прибутку), яка визначається за даними рядка 2350 (прибуток) Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) (форма № 2);
сума капіталу в дооцінках, яка підлягає перенесенню до нерозподіленого прибутку, розраховується відповідно до п. 21 Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 7 «Основні засоби»;
частка нерозподіленого прибутку або невикористаних фондів, утворених внаслідок розподілу прибутку в обсязі, визначеному за рішенням органу управління.
Комментарии: 0
| Оставить комментарий
У січні – квітні поточного року юридичні особи – платники збору за місця для паркування транспортних засобів поповнили місцеві бюджети на понад 13,2 млн гривень.
Звертаємо увагу, що відповідно до п.п. 268 прим. 1.1.2 п. 268 прим. 1.2 ст. 268 прим. 1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) перелік спеціальних земельних ділянок, відведених для організації та провадження діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів, в якому зазначаються їх місцезнаходження, загальна площа, технічне облаштування, кількість місць для паркування транспортних засобів, затверджується рішенням сільської, селищної або міської ради про встановлення збору за місця для паркування транспортних засобів.
Таке рішення разом з переліком осіб, які уповноважені організовувати та провадити діяльність із забезпечення паркування транспортних засобів, надається виконавчим органом сільської, селищної, міської ради контролюючому органу в порядку, встановленому розділом I ПКУ.
Комментарии: 0
| Оставить комментарий
Упродовж чотирьох місяців 2026 року фізичні особи – підприємці сплатили до місцевих бюджетів Дніпропетровщини понад 2 136,5 млн грн єдиного податку. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року надходження зросли на понад 195,4 млн грн, або на 10,1 відсотка. Про це поінформував в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Юрій Павлютін.
«Зростання надходжень до бюджетів – це результат добросовісного виконання бізнесом своїх податкових зобов’язань. Висловлюємо вдячність всім, хто сьогодні працює і сумлінно наповнює місцеві бюджети. Своєчасно сплачені податки – це важливий внесок у фінансову міць громад», – підкреслив Юрій Павлютін.
Нагадуємо, що на вебпорталі ДПС України функціонує спеціалізований розділ «Онлайн-навчання», який є ключовим інструментом для забезпечення платникам швидкого, зручного та вільного доступу до актуальної інформації у сфері оподаткування.
Навчальний контент ресурсу представлено у максимально доступних форматах: презентаційні матеріали, текстові роз’яснення та відеоуроки.
Комментарии: 0
| Оставить комментарий
У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) відбулось засідання Робочої групи, створеної у рамках Меморандуму про співпрацю між ГУ ДПС та Федерацією організацій роботодавців Дніпропетровщини (Робоча група). У заході взяли участь в. о. начальника податкової служби регіону Юрій Павлютін, керівник Федерації організацій роботодавців Дніпропетровщини (ФОРД) Віктор Сергєєв, керівництво Дніпропетровського обласного об’єднання профспілок, а також представники інститутів громадянського суспільства, бізнес-спільноти та фахівці профільних підрозділів ГУ ДПС.
Основна тема івенту – податковий супровід ветеранського підприємництва, який спрямований на підтримку ветеранів, військовослужбовців та членів їхніх родин у започаткуванні та веденні власної справи.
«Сьогодні податкова служба розглядає бізнес не лише як платника податків, а насамперед як партнера. Ми зацікавлені не лише у фіксації проблемних питань, а й у спільному напрацюванні механізмів їх вирішення. Для нас важливо чути бізнес, розуміти актуальні виклики, з якими стикаються підприємства, та оперативно реагувати у межах компетенції», – акцентував в. о. начальника податкової служби регіону Юрій Павлютін.
Говорили про відкриття нового онлайн-пункту Офісу податкових консультантів на Криворіжжі, який створено для оперативної комунікації з платниками податків та практичної допомоги у вирішенні питань, пов’язаних з оподаткуванням. Наголосили, що в Офісах податкових консультантів ГУ ДПС створені комфортні умови для усіх категорій відвідувачів з урахуванням принципів безбар’єрності та інклюзії.
Податківці надали учасникам детальні роз’яснення щодо порядку отримання податкової знижки, переліку витрат, які підлягають включенню до неї, а також особливостей подання декларації для реалізації такого права.
Окрема увага – легалізації трудових відносин та детінізації ринку праці. Адже офіційне працевлаштування, своєчасна виплата заробітної плати та сумлінна сплата податків є важливими складовими соціальної захищеності працівників і фінансової стабільності громад.
Наступне – сучасні формати спілкування з податковою службою регіону, що поєднують дистанційні сервіси та особисте спілкування. Основна мета інформаційної взаємодії – це оперативне роз’яснення податкового законодавства та проактивна допомога бізнесу.
За результатами зустрічі сторони окреслили перелік питань для обговорення на наступному засіданні Робочої групи у форматі відкритого діалогу задля підтримки бізнесу, розвитку економіки регіону та забезпечення стабільних надходжень до бюджетів.
Комментарии: 0
| Оставить комментарий
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує, що ДПС України на вебпорталі за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/1012016.html повідомила.
Понад 10 тисяч фактичних перевірок та майже 160 млн грн надходжень до бюджету – такими є результати роботи ДПС із детінізації розрахунків в усіх сферах діяльності платників з початку 2026 року. Контрольні заходи охопили різні сфери бізнесу – від АЗС і торгівлі авто до інтернет-магазинів і сфери послуг.
Основні порушення пов’язані з невикористанням РРО/ПРРО, приховуванням готівкової виручки, відсутністю обліку товарів і використанням неоформленої праці.
Пальне: готівкові розрахунки без РРО та заниження виторгу
У Запоріжжі під час перевірки АЗС податківці встановили, що продаж пального здійснювався за готівку без застосування РРО/ПРРО.
Також зафіксовано приховування частини готівкової виручки та порушення порядку обліку пального за місцем реалізації. У фіскальних чеках були відсутні коди товарів згідно з УКТ ЗЕД, що є обов’язковим елементом ідентифікації продукції.
За результатами аналізу встановлено заниження обсягів виторгу протягом першого кварталу 2026 року на фоні зростання цін на пальне.
Очікувана сума штрафних санкцій – близько 600 тис. грн.
Будматеріали: відсутність касових апаратів та тіньова зайнятість
На Вінниччині під час перевірки ФОП, який реалізує будівельні матеріали, виявлено відсутність зареєстрованої касової техніки. Розрахункові документи покупцям не видавалися, що свідчить про проведення операцій повз офіційний облік.
Факт порушення підтверджено під час контрольної закупівлі, а також за результатами аналізу інформації із СОД РРО. Окремо встановлено використання праці неоформленого працівника, що має ознаки порушення трудового законодавства.
Нарахована сума штрафу за продаж товарів без РРО – понад 100 тис. грн. Матеріали щодо неоформленого працівника передано до Держпраці.
Автомобілі: схеми продажу без документів та непрозорі розрахунки
На Харківщині під час перевірки двох суб’єктів господарювання, які займаються пригоном і продажем автомобілів з Європи, США та України, було здійснено придбання автомобілів Mazda 3 та Ford Focus.
Розрахунки за продаж цих авто проводилися без застосування РРО/ПРРО, а самі транспортні засоби не були належним чином відображені в обліку.
За такі порушення до фізичних осіб-підприємців будуть застосовані штрафні санкції на суму близько 1,5 млн грн.
Крім того, під час перевірки виявлено трьох працівників, які працювали без офіційного оформлення.
На Львівщині під час фактичної перевірки суб’єкта господарювання, що здійснює продаж транспортних засобів, встановлено порушення ведення обліку товарних запасів.
На майданчику були розміщені авто з цінниками, технічними характеристиками та інформацією про продаж.
Однак власник не надав документів щодо підтвердження походження автомобілів, банківських виписок, платіжних доручень і документів щодо руху коштів.
Очікувані штрафи – майже 18 млн грн.
Техніка Apple: відсутність обліку та документів походження
На Дніпропетровщині під час перевірки інтернет-магазину встановлено продаж техніки Apple та супутніх товарів без належного товарного обліку.
Під час перевірки суб’єкт господарювання не надав документів, які підтверджують походження товару, які він реалізовував.
Очікувані штрафні санкції перевищують 1 млн грн.
Алкоголь: відсутність акцизних марок та ознаки контрафакту
На Дніпропетровщині виявлено продаж алкогольних напоїв без використання РРО/ПРРО та підтверджуючих документів про походження товару. Також на алкогольних напоях були відсутні акцизні марки встановленого зразка.
Для припинення торгівлі продукції з ознаками контрафакту залучено працівників Національної поліції, які вилучили алкоголь та склали протокол про адміністративне порушення.
Очікувана сума штрафних санкцій – близько 140 тис. грн.
Екопарк і побутова техніка: готівкові розрахунки без фіскалізації
На Київщині під час перевірки господарських об’єктів на території сімейного екопарку (страусиної ферми) встановлено факти надання послуг та реалізації товарів за готівку без видачі розрахункових документів.
Операції не були проведені через РРО/ПРРО, що призвело до відсутності їх відображення в офіційному обліку. Очікувані штрафи становлять близько 350 тис. грн.
На Черкащині під час перевірки підприємця, який продавав технічно складні побутові товари, виявлено реалізацію продукції, яка не була відображена в обліку товарних запасів.
Підприємцю загрожує понад 1 млн грн штрафних санкцій.
Комментарии: 0
| Оставить комментарий