Згоден
Продовжуючи перегляд сайту, ви погоджуєтеся з тим, що ознайомилися з оновленою політикою конфіденційності та погоджуєтеся на використання файлів cookie.
Дніпро » Новини міста і регіону
Ср, 30 квітня 2025
15:42

НОВИНИ МІСТА І РЕГІОНУ

Виявили унікальну весільну скриню з дивовижною історією

Виявили унікальну весільну скриню з дивовижною історією

Ця скриня була виготовлена у 19 столітті майстрами селища Ігрень, яке зараз входить до міста Дніпро.

Міський сайт неодноразово розповідав про такі скрині, які виготовляли спеціально для наречених.

В них складали посаг до весілля, а поверхню (часто – і внутрішній простір) розписували яскравими візерунками. Часто для цього використовували традиції Миколаївського розпису, який у наш час відроджують.

Особливість цього сундука в тому, що його істрія перетиналась з багатьма відомими історичними персонажами!

Про унікальну скриню у групі Рідна Новостепанівка (Цікавінки з історії Новомосковського краю) розповів відомий дослідник історії нашого краю Ігор Лисенко:

«Весільні скрині, які з середини 19 століття розмальовували майстри з містечка Ігрень Новомосковського повіту, були досить популярні серед селян Катеринославської губернії та далеко за її межами.

Одну з таких «далеких» наших скринь-мандрівниць мені вдалось випадково знайти.

Її історія особливо вражає кількістю відомих персон, які її бачили вживу.

Почати треба з того, що ця скриня зберігається в старовинному маєтку «Абрамцево». Його господарем був відомий літератор Сергій Тимофійович Аксаков (1791-1859). В його будинку часто гостювали відомі люди.

В 1840-х роках серед них часто бував М.В. Гоголь, в маєтку навіть була окрема його кімната. Саме там Гоголь вперше читав господарю 1 главу з другого тома «Мертвих душ».

Пізніше, в 1850-х роках, С.Т. Аксаков піклувався про іншого нашого відомого земляка - Тараса Шевченка, та був з ним знайомий особисто. Тарас Григорович щиро пишався тим, що товаришував з Аксаковим і в своєму щоденнику залишив такі рядки (мовою оригіналу):

«Радостнейший из радостных дней! Сегодня я видел человека, которого не надеялся увидеть в теперешнее моё пребывание в Москве. Человек этот Сергей Тимофеевич Аксаков. Какая прекрасная, благородная старческая наружность. Эти несколько минут навсегда останутся в кругу моих самых светлых воспоминаний». «Ещё раз виделся с Сергеем Тимофеевичем Аксаковым и с его симпатическим семейством и ещё раз счастлив. Очаровательный старец! Он приглашает меня к себе в деревню (в Абрамцево) на лето, и я, кажется, не устою против такого искушения. Разве попечительная полиция воспрепятствует».

Згодом господарем маєтку став син Аксакова – Іван Сергійович. Саме він був направлений Географічним товариством в Україну для дослідження і опису українських ярмарок. Ймовірно під час експедиції і була придбана весільна скриня розмальована ігренськими майстрами.

В 1870 році маєток «Абрамцево» з усіма старовинними речами і меблями був придбаний відомим підприємцем Саввою Івановичем Мамонтовим (1841-1918).

Відомо, що його дружина Єлізавета Григорівна Мамонтова (1847-1908) захоплювалась етнографією та народними художніми промислами. Крім того, що вона зберегла старовинні артефакти попереднього власника маєтку, вона продовжила поповнювати колекцію старожитностей. А ще вона організувала в своєму маєтку так званий кружок відомих художників того часу.

В «Абрамцево» приїздили і милувались красою нашої скрині багато відомих живописців.

Серед них був Ілля Рєпін, який працював там в період 1877-1882 років. Відомо, що саме там він створив більшість ескізів для свого шедевра «Запорожці пишуть листа турецькому султану».

Часто гостював в маєтку Васнєцов, там він написав своїх відомих «Трьох богатирів».

А, наприклад, художник Сєров любив малювати портрети господарів маєтку. Особливо він захоплювався малюванням дочки Єлізавети Григорівни – Вєри. Ми можем побачити її на відомій картині «Дівчинка з персиками». Цілком ймовірно, що ця Вєра могла зберігати в нашій скрині своє придане.

В маєтку зберігаються два цікавих старовинних портрета Шевченка і Гоголя, я таких раніше не бачив (додаю їх до публікації)».

Ілюстрації зі сторінки групи Рідна Новостепанівка (Цікавінки з історії Новомосковського краю)





Gorod.dp.ua на Facebook.

Gorod.dp.ua не несе відповідальності за зміст опублікованих на сайті рецензій користувачів, тому що вони виражають думку користувачів і не є редакційним матеріалом.

Gorod`ской дозор | Обговорити тему на форумах | Розмістити оглошення

Інші новини:

ЗВЕРНИТЬ УВАГУ!
Популярні*:
 за коментарями | за переглядами
•  Мер Дніпра поконфліктував з ректором ДНУ через Палац студентів та Акваріум (41)

•  Скільки людей проживають в Україні: МВФ оприлюднив оцінку чисельності населення (40)

•  220 вольт більше не буде: в Україні змінюється стандарт напруги в електромережі (20)

•  Чи можна брати собак у магазини: думки мешканців Дніпра (опитування) (16)

•  У Дніпрі провели космічні наукову конференцію та конкурс (10)

•  «У мене немає особистого «водоканалу», «електротранспорту» або «палаців дітей та юнацтва»: Мер Дніпра спростував заяви про рейдерське захоплення Палацу студентів (8)

•  Від Людмили до Лючиї – дніпрянам нагадали історію популярного ресторану (6)

•  «Укрпошта» торгуватиме ковбасою: у держкомпанії анонсували «революційну» послугу (6)

•  Ошукала роботодавця: поліція Дніпра викрила 27-річну зловмисницю (5)

•  Другий раз за 3 місяці: У Дніпрі зросли тарифи на абонплату за воду (4)


* - за 7 днів | за 30 днів | Докладніше
Цифра:
5
млн евро на нові тролейбуси витратить місто у 2025 р.

Джерело
copyright © gorod.dp.ua
Всі права захищені. Використання матеріалів сайту можливо тільки з дозволу власника.

Про проект :: Реклама на сайті