2 лютого 2025 року Фестиваль Horizontal 5.0 «Голос жінок: від ідеї до дії» зібрав у Дніпрі жіночі громадські організації, жіночі бізнеси і власне активних жінок і став майданчиком для дискусій, натхнення та нетворкінгу.
Його організаторами став Благодійний фонд «Помагаєм» у партнерстві з ГО МАРТІН-клуб за технічної підтримки структури ООН Жінки в Україні та за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF).
З одинадцятої ранку до пізнього вечора у приміщеннях та коридорах Центру сучасної культури проходили ярмарок жіночих бізнесів та соціальних послуг, художні виставки, майстер-класи для жінок та дітей, виступи поеток, артисток, театрів і музичних гуртів.
Але найвідвідуванішою була сцена, на якій проходили панельні дискусії. На них встигли обговорити чотири теми: виховання дітей з інвалідністю, правозахист та допомога постраждалим від домашнього насильства, бізнес і кар’єра, стосунки й сексуальність.
«Справа Марини – про можливість вижити для неї та її дитини»
Дебрифінг судової справи Марини Полях, яка захистила себе від кривдника і була звинувачена у вбивстві, відбувся на правозахисній дискусіонній панелі.
Ми почули, який шлях проходить жінка від знайомства з приємним чоловіком до миті, коли залишається єдиний спосіб захиститися від нього – взяти до рук ножа.
Пані Марина не стикалася з насильством до того, як зустріла Дмитра; вдома на неї ніколи не піднімали руку. Коли познайомилася з Дмитром, він не відразу показав своє справжнє обличчя – навпаки, підтримав її, коли Марині довелося доглядати свою літню бабусю. «Я б ніколи не подумала, що він сидів у в’язниці, - розповідає Марина, - а я завжди вважала, що добре розбираюся в людях».
Але згодом стосунки погіршилися, і Марина ухвалила рішення їх перервати. Саме тоді вона почула найстрашнішу погрозу: «Якщо захочеш піти від мене, я познайомлю твою доньку зі своїми друзями-зеками!»
Далі було побиття, залякування, знущання над хатніми тваринами – за кілька місяців Марина перенесла всі види насильства. 38 звернень до правоохоронних органів (це лише задокументовані) не допомогли жінці отримати жодної реальної допомоги.
«Я жодного разу не забирала свої заяви з поліції. Тим не менш поліцейські виправдовували свою бездіяльність тим, що нібито коли вони поїдуть, ми помиримося, а їм доведеться закривати справу», - коментує Марина.
Їй довелося захищати себе самостійно. Чоловік загинув від єдиного ножового поранення, Марина відразу ж викликала швидку.
«Після докладного вивчення обставин справи я вирішила, що буду представляти інтереси Марини, і при цьому я буду на правильній стороні, - каже адвокатка Юлія Сегеда. – Адже справа Марини – насправді про можливість вижити для неї та її дитини».
Суд тривав 3 роки; Марина була виправдана за всіма звинуваченнями. Але попереду апеляція, тож боротьба триває.
Юлія наголошує, що присутність дитини у справі автоматично робить її постраждалою і дає їй право за захист з боку держави. Проте поліціянти, навпаки, допитували дитину, як свідку, в таких умовах, що це більше скидалося на катування.
Юридична служба «МАРТІН-клубу», представляючи інтереси жінок на етапі досудового слідства, завжди піклується про те, щоб дітей, які були свідками домашнього насильства, фіксували як постраждалих.
На дискусійній панелі відповідали на питання з залу, що може стати перепоною для свідка повідомити про насильство. Адвокатка дала відповідь на непросте питання, що робити вчительці, яка знає, що її учениця страждає від домашнього насильства. Потрібно підтримувати дитину психологічно, підвищувати її ресурсність, шукати команду підтримки з відповідальних дорослих у школі та службі у справах дітей.
«У нас є все, щоб дати нашим дітям щасливе життя!»
На дискусійній панелі «Сім’я та діти» піднімали питання виховання дітей з інвалідністю. Жінки ділилися своїм досвідом, розповідали про свої джерела ресурсів.
Коли Анна Тільна дізналася про особливості здоров’я свого новонародженого синочка, вона молилася: «Боже, якщо ти дав йому зайву хромосому, дай мені сил створити для нього щасливе життя!»
Так і сталося: пошук шляхів реабілітації для власного сина став її бізнес-проєктом; Анна заснувала в Дніпрі корекційний центр «TIM». Важливим для неї було, щоб центр не просто надавав перелік послуг, а став середовищем, у якому діти можуть без перешкод спілкуватися й розвиватися
Інша учасниця панелі, Дар’я Цвик, кілька років тому добилася видачі підгузників дніпровським дітям з інвалідністю за рахунок бюджету.
На питання: «Звідки ви взяли ресурси на цю боротьбу?» - Дар’я відповідає: «Я вважаю, що не варто боротися – це призводить до вигорання. Я не боролася, я просто спокійно писала листи в усі інстанції». Вона дякує київській фахівчині Ларисі Татариновій та Благодійному фонду «Помагаєм», на тренінгах якого дізналася про такий спосіб добитися надання належних послуг.
«Не ховайте своїх дітей! - закликає Анна Тільна інших мам. – У мого сина діагноз на обличчі, його не сховаєш. Я старалася скрізь бути з ним. Люди мають бачити наших дітей, лише тоді вони почнуть їх приймати. Не ховайтеся, не мовчіть, шукайте можливостей! У нас є все, щоб дати нашим дітям щасливе життя!»
«Ви для мене героїні! – з цих слів почала свою промову Олена Кришень, директорка департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської ОДА. – Наше суспільство має створювати простір безбар’єрний і вільний абсолютно для всіх».
Пані Олена познайомила аудиторію зі статистикою щодо дорослих та дітей з інвалідністю, які живуть у Дніпропетровській області та розповіла, до яких реабілітаційних центрів можна звертатися, щоб пройти відновні курси за рахунок державного та місцевих бюджетів.
«Майданчики для спільної діяльності жінок просто необхідні нашому місту і країні»
На ярмарку бізнесів були представлені найрізноманітніші товари від одягу й прикрас до смаколиків і кімнатних рослин – можна було просто на місці поспілкуватися з жінками, які пройшли шлях від ідеї до дії у створенні власного підприємства.
Ті, хто ще на цьому шляху, реєструвалися на майстер-класи зі створення образу, ораторської та акторської майстерності від різноманітних студій та викладачів, могли поповнити емоційну аптечку разом з Яном Рогалла, керівником команди лікарняних клоунів «Доктор Клоун Дніпро».
Прихильниці мистецтва насолоджувалися роботами дніпровських художниць та театральними виставами, займалися акварельною арт-терапією та відновлювали сили в барабанному колі.
Ярмарок громадських організацій за допомогою інтерактивних екранів, тестів та вікторин розповів про соціальну, психологічну, правову та гуманітарну підтримку БФ «Помагаєм» та ГО «Мартін-клуб».
Майданчики для спільної діяльності жінок просто необхідні нашому місту і країні, - вважає директорка БФ «Помагаєм» Марина Передерій. - Творчість, турбота для дітей, увага до емоційної складової нашого життя – це те, що нас поєднує і сприяє побудові здорового суспільства
Ми маємо бути голосами тих, хто не має змоги звучати голосно. Ми маємо ділитися досвідом, створювати майданчики соціальної згуртованості, на яких жінки проходитимуть кроки від ідеї до дії. Це змінить тисячі життів».
![]() |
Gorod`ській дозор |
![]() |
Фоторепортажі та галереї |
![]() |
Відео |
![]() |
Інтерв`ю |
![]() |
Блоги |
Новини компаній | |
Повідомити новину! | |
![]() |
Погода |
![]() |
Архів новин |